Różne nawierzchnie służą nam do stworzenia wygodnej i trwałej infrastruktury. Ważne jest, żeby do garażu i na parking prowadził utwardzony podjazd. Konieczna jest też ścieżka prowadząca do wejścia. Za domem dobrze mieć wygodny, równy taras, na którym można wypoczywać i spożywać posiłki na świeżym powietrzu. Kręte ścieżki biegnące przez ogród zapewnią nam komfortowe przejście suchą stopą nawet po największym deszczu.
Wybór materiału na nawierzchnię i wzór jego ułożenia jest składowym elementem stylu każdego ogrodu. Rustykalna ścieżka ze starych cegieł nie będzie pasować do nowoczesnego budynku utrzymanego w biało-grafitowej kolorystyce. Infrastruktura w ogrodzie powinna być zaprojektowana ergonomicznie, ścieżki powinny mieć odpowiednią szerokość, a staranne jej ułożenie zapewni podjazdowi trwałość na lata.
Typy nawierzchni
Bruki zapewniają najtrwalszą nawierzchnię. Obecnie najpowszechniejszym materiałem jest betonowa kostka brukowa, dostępna w wielu kształtach, kolorach i grubościach. Stylizowana na starobruk, naturalny kamień lub industrialny beton znajdzie zastosowanie w różnych ogrodach. Dzięki unifikacji kształtów kostek brukowych, można z nich tworzyć wyjątkowo równe i wygodne nawierzchnie.
Chcąc dodać naszej posesji szyku zdecydujmy się na kostkę granitową. Dostępna jest ona w odcieniach szarości, grafitu i rdzawej czerwieni. Ten w pełni naturalny materiał pasuje do większości stylów ogrodowych i architektonicznych. Brukując kostką granitową nie uzyskamy idealnie gładkiej powierzchni, ponieważ powstaje ona w procesie łupania, a jej struktura jest ziarnista i chropowata. Taka powłoka zapewni lepszą przyczepność niż gładkie nawierzchnie betonowe.
Kolejną propozycją na trwałą i elegancką nawierzchnię jest bruk z cegieł klinkierowych lub starych cegieł rozbiórkowych. Ceglany bruk sprawdzi się w towarzystwie tradycyjnego budownictwa jednorodzinnego lub rustykalnych wiejskich domków. Kunsztownie ułożone wzory ceglanych dróżek zachwycą nas podczas wędrówki po angielskim ogrodzie. Z cegieł powstają wygodne i równe ścieżki o wiele bardziej delikatne w wyglądzie niż surowy bruk z kamienia i betonu.
Do naturalnych ogrodów najlepiej pasują naturalne materiały, dlatego warto rozważyć wykonanie bruku z kamieni polnych lub bruk drewniany. Brukowanie z kamieni polnych, zwanych potocznie „otoczakami”, nie jest prostym zadaniem. Należy zwrócić szczególną uwagę na dokładność wykonania, ponieważ zależy od tego wygodna komunikacja. „Otoczaki” z reguły kształtem przypominają okrągły bochenek chleba, a umiejętnie ułożone oraz zabezpieczone fugą, będą wyjątkowym dodatkiem do ogrodu. Bruk z kamieni polnych nigdy nie będzie idealnie równy. Do wiejskiego ogrodu będzie on pasować w formie podjazdu dla samochodów lub na rzadziej uczęszczanych ścieżek w ogrodzie.