Chcesz mieć najpiękniejszy ogród, który będzie cię zaskakiwał każdego dnia? Wybierz ogród w stylu angielskim. Brytyjczycy to zapaleni ogrodnicy i kolekcjonerzy roślin. Przez wieki stworzyli wyjątkowy styl i nadal wyznaczają trendy w projektowaniu ogrodów. Coroczna wystawa Chelsea Flower Show gromadzi fanów angielskiego ogrodnictwa i stylowego ogrodowego designu.
Do połowy XVIII w. w europejskich ogrodach dominował francuski i włoski styl formalny, kiedy to dzięki imperialnej ekspansji Wielkiej Brytanii zaczęto odkrywać urodę orientalnych ogrodów i za sprawą poznawania naturalistycznej filozofii leżącej u podstaw ogrodów japońskich i chińskich narodził się nurt ogrodów krajobrazowych, które wykorzystywały naturalne walory przyrodnicze. Zachwyt nad naturalnym krajobrazem stał się główną cechą wiejskich ogrodów angielskich. Dalekomorskie podróże spowodowały ogromny rozwój badań botanicznych i ogrodniczych. Z odległych zakątków imperium trafiały na wyspy brytyjskie wszystkie rośliny, które nadawały się do zaadaptowania w łagodnym, wyspiarskim klimacie. W angielskich ogrodach zaczęły pojawiać się palmy z Indii, wyjątkowe kwiaty z Afryki i inne rośliny z zamorskich kolonii. Dziewiętnaste stulecie i okres wiktoriański wyniosło angielskie ogrodnictwo na wyżyny popularności, a w początkach XX zaczął się tworzyć wyjątkowy styl angielskich ogrodów będących specyficznym połączeniem formalnych ogrodów europejskich oraz ogrodów krajobrazowych wykorzystujących najlepiej przystosowane rośliny.
Kompozycja i charakterystyczne miejsca w ogrodach angielskich
Ogrody angielskie łączą w sobie to co najlepsze, dlatego zwykle są złożone z wielu wnętrz ogrodowych o różnych stylach, ale połączonych w harmonijną całość. Kompozycja ogrodów angielskich oparta jest o kontrast i uzupełnianie się poszczególnych elementów. Formalny układ ogrodu złożonego z regularnych brył jest zneutralizowany użyciem „delikatnego” tworzywa roślinnego. Natomiast w ogrodzie pełnym swobodnych nasadzeń kontrapunktem są zwarte bryły strzyżonych krzewów.
Ten wyjątkowy wygląd ogrodów angielskich jest wynikiem głębokiej miłości do piękna natury oraz potraktowania roślin także jako tworzywa artystycznego. Projektanci ogrodów angielskich stosują różne zabiegi, aby uatrakcyjnić przebywanie w ogrodzie. Prowadzą nas krętymi ścieżkami wodząc za nos. Oszukują nasze oczy tworząc iluzje przestrzeni i punkty skupiające naszą uwagę. Zachwycają nas wysmakowanymi i dynamicznymi kompozycjami roślin. W kolejnych wnętrzach ogrodowych czekają nas niespodzianki: romantyczne zakątki pełne angielskich róż, cieniste przejścia pod oplecionymi kwitnącymi pnączami pergolami, formalne partery ze strzyżonymi topiarami, pomysłowo prowadzone krzewy na drewnianych trejażach, rzeźby ukryte w trudno dostępnych zakątkach. Kolejne wnętrza doprowadzają nas w końcu do miejsca gdzie roztacza się widok na idealny trawnik otoczony kipiącymi od kwiatów pastelowymi rabatami. Wędrówka i oglądanie takiego ogrodu jest dla nas przyjemnym przeżyciem podczas, którego zachwycimy się pomysłowością kompozycji. To prawdziwa przygoda na wyciagnięcie ręki, bo w ogrodzie wciąż rozwijają nowe kwiaty i zawsze jest coś do zrobienia, dlatego ogród angielski nigdy nas nie znudzi.
Ogród w angielskim stylu idealnie pasuje do tradycyjnych domów i niestety z modernistyczną architekturą może powodować zgrzyt. Jednak dzięki swojej wielowątkowości ogród angielski można zmodyfikować i zaadaptować do małych ogródków miejskich. Choć trudno po krótce opisać zasady kompozycji ogrodów angielskich to najważniejsze, żeby zapamiętać że angielski ogród jest przeznaczony dla osób ceniących piękno i elegancję w swobodnym wydaniu, którzy potrafią pochylić się nad pięknem natury.