Mieszkasz w szeregowcu, a po zrobieniu tarasu, na ogród nie zostało już wiele miejsca? Działka jest wąska, długa i trudno tu schować się przed wzrokiem sąsiadów? To nie są powody, dla których nie miałbyś mieć ogrodu, który zniweluje te wszystkie wady, a dodatkowo otrzymasz do dyspozycji zielony salon, będący przedłużeniem twojego domu. Nawet najmniejsza ilość roślin działa kojąco nie tylko na ciało, ale także na duszę. Rośliny oczyszczają powietrze z pyłów i toksyn, obniżają temperaturę otoczenia i nawilżają powietrze. W małym ogrodzie osłonią nas przed wścibskim wzrokiem i będą stanowić barierę dla ulicznego hałasu.
Kompozycja małego ogrodu miejskiego i typowe elementy
Każdy, nawet najmniejszy skrawek ziemi, może być pięknym ogrodem, kiedy zastosujemy przemyślaną kompozycję, dobrze rozplanujemy poszczególne strefy, wykorzystamy całą przestrzeń i zastosujemy sztuczki, które optycznie powiększą ogród. Ogród spełnia różne potrzeby swoich właścicieli. Musi w nim się znaleźć taras, gdzie można miło spędzić czas, miejsce do zabawy dla dzieci, gospodarczy domek, a niekiedy też wiata śmietnikowa. W małym ogrodzie możemy zapewnić te wszystkie funkcje, tworząc wielofunkcyjny ogród i wykorzystując efektywnie każdą przestrzeń. Murki ogrodowe mogą pełnić również funkcję siedziska. Palenisko można ukryć w ziemi przykrywając je pokrywą, po której można chodzić. Piaskownica dla dzieci też może mieć klapy, które po zamknięciu posłużą jako mały tarasik. Gospodarczy domek nie musi zajmować dużej powierzchni. Szafy z narzędziami mogą przecież wisieć na ścianie ogrodu.
Ważne jest maksymalne wykorzystanie każdej możliwej przestrzeni. Patrzymy na kilkanaście do kilkudziesięciu metrów kwadratowych, ale przecież cała przestrzeń nad nami należy do nas. Wykorzystajmy ściany, możemy tam założyć ogród wertykalny lub obsadzić je pnączami. Na domku narzędziowym możemy założyć nieduży ogródek na dachu. W wąskim ogródku stosujmy wąskie i wysokie drzewa. W ten sposób jeszcze bardziej zwiększymy obszar biologicznie aktywny na naszej niewielkiej działce.
Ogród może wydawać się większy niż jest w rzeczywistości, wystarczy zastosować kilka trików. Stosujmy przesłony i dzielmy przestrzeń. Nie możemy widzieć całego ogrodu na pierwszy rzut oka, kolejne przesłony powinny zachęcać nas do eksploracji i odkrywać inne widoki – ogród wyda się większy. Zróżnicowanie wysokości terenu zadziała podobnie. Wgłębnik lub wzniesienie, na pokonanie którego wystarczą trzy schodki, urozmaici wędrówkę po ogrodzie. Dodatkowo możemy zastosować typowe iluzje, lustra i konstrukcje z ram wywołujących wrażenie głębi.