Pamiętasz wakacje na wsi? Drewniany domek zatopiony w powodzi kolorowych kwiatów, niezapomniany widok kwitnącego sadu, poziomki prosto z grządki i ten niesamowity zapach kwiatów i ziół? Twój ogród może również być otoczony radością i niezapomnianym wspomnieniem wakacji na polskiej wsi.
Tradycyjnie wiejskie ogródki były perłą w koronie zaradnych gospodyń, które gromadziły piękne i użyteczne rośliny. Kolejne okazy dołączały do kolekcji i w otoczeniu domu tworzyły niepowtarzalny skarbiec, w którym pełno było kwiatów na okazjonalne bukiety, ziół do sporządzania leczniczych mikstur oraz warzyw i owoców na smaczne przetwory.
Kompozycja i charakterystyczne miejsca w ogrodzie wiejskim
Ogród wiejski, choć z przy pierwszym spojrzeniu sprawia wrażenie chaotycznego gąszczu roślin, to tak naprawdę ma bardzo praktyczną i użyteczną kompozycję. Wokół domu zgromadzone są najbardziej cenne rośliny, piękne kwiaty i zioła, tworzące artystyczny nieład. Taka oprawa pasuje do każdego domu nawiązującego do tradycyjnej architektury, zarówno domu jednorodzinnego stylizowanego na polski dworek oraz skromnego domku z drewnianych bali. Swobodne kompozycje z bujnych bylin i kwitnących krzewów nadadzą domowi sielskiego klimatu i ożywią jego otoczenie. Za każdym razem kiedy spojrzymy przez okno kuchenne lub będziemy wypoczywać na tarasie przywita nas brzęk pszczół pracujących w energetyzującej kolorem i zapachem kompozycji kwiatów.
W pobliżu domu znajdzie się również miejsce dla ogródka ziołowego. W ogrodzie wiejskim wykorzystujemy nie tylko kulinarne, ale także dekoracyjne zalety ziół. Tuż pod ręką znajdziemy świeże zioła do kuchni i lecznicze rośliny do warzenia aromatycznych naparów. Już nigdy nie zabraknie mięty do orzeźwiających napojów i bazylii na pesto.
Na terenie ogrodu wiejskiego nie zabraknie także warzywnika. Dla zapewnienia większej wygody idealne będą uniesione grządki, na których możemy uprawiać nowalijki, jarmuż, cykorię, dynię, cukinię i co jeszcze tylko nam będzie potrzebne. To tu znajdziemy niepowtarzalne w smaku czerwone pomidory. Sielskiego klimatu warzywnikowi nadadzą groszek i fasola pnące się na rustykalnych obeliskach z gałęzi.
Sad to również nieodłączny element ogrodu wiejskiego. Jego elementy mogą być swobodnie rozproszone na terenie całej działki lub tworzyć zwarte, regularne kwatery. Niezależnie od tego na co się zdecydujemy sad dostarczy nam całego mnóstwa owoców, które możemy zjeść wprost z krzewu: słodkich poziomek i truskawek, agrestu oraz porzeczek na kompoty i przetwory, malin na rozgrzewające soki. Dla amatorów wyrobu domowych trunków nie zabraknie winogron na wino oraz derenia i pigwowca na nalewki. Latem i jesienią ucieszą Państwa ekologiczne czereśnie i jabłka. Każdego roku będziemy z niecierpliwością oczekiwać aż zakwitną jabłonie i wiśnie, żeby móc między pniami rozwiesić hamak i zrelaksować się w niedzielne popołudnie.
Ogród wiejski ma swobodny i naturalistyczny charakter, jego poszczególne wnętrza przywołują sielski i romantyczny nastrój. Wędrując po ogrodzie odnajdziemy nastrojowe zakątki, wprowadzające ciepłe uczucie spokoju i zadumy. Nasze oczy ucieszy drewniany mostek nad strumykiem, przysiądziemy na ławeczce umieszczonej pod baldachimem z wonnych róż, odpoczniemy na huśtawce w cieniu drzew, sprawdzimy czy echo w kamiennej studni nadal odpowiada, a przy niewielkim stawiku posłuchamy rechotu żab. Nawet jeśli nie mamy zamiaru hodować pszczół, to stary ul umieszczony na kwiatowej rabacie doda jej uroku. W różnych miejscach zaskoczą nas ukryte kompozycje z zabytkowych części maszyn gospodarskich: ogromne koła, pługi lub szlachetnie pordzewiałe narzędzia ręczne. Przestrzenie w ogrodzie wiejskim powinny wyznaczać murki z lokalnego kamienia lub drewniane płotki. Kupione na pchlim targu żeliwne lub kamionkowe garnki, ceramiczne donice, stare beczki i kosze wiklinowe idealnie sprawdzą się w kompozycjach mobilnych pojemników obsadzonych jednorocznymi kwiatam.